СЕДЕМ ДОБРИ ОСНОВАНИЯ ЗА ИЗУЧАВАНЕ НА НЕМСКИ ЕЗИK
- Разпространение: Като първи и втори език на близо125 милиона хора немският език принадлежи към най-значимите езици в света. В Европа над 100 милиона хора говорят немски като майчин език; в седем европейски страни – Германия, Австрия, Швейцария, Белгия, Люксембург, Италия и Лихтенщайн- немският е единствен или регионален служебен език.
- В интернет немският език е на второ място по употреба.
- Като майчин език немският в Европейския съюз заема първо място и то с голяма преднина: Който говори немски, може да се разбира с 18 % от гражданите на ЕС на техния майчин език. Общо 32% от всички граждани на ЕС говорят немски. Така немският е след английккия на второ място по използване говорим език в ЕС. В Парламента на ЕС немскоговорещите депутати представляват най-голямата група. Немският е служебен език в ЕС и заедно с английски и френски най-важен работен език.
- Научен език: Германия е най-обичаното място за следване в чужбина за български студенти, тъй като може да се учи в приятни, културно разнообразни университетски градове на най-високо ниво.
- Език на културата: Немският език е също привлекателен език на културата. Като един от най-големите европейски езици на културата немският прави възможен директния достъп до значими писатели /Гьоте, Кафка/, философи /Кант, Ницше, представители на (природните)науки (Айнщайн, Фройд) и музиканти (Бах, Бетовен). Но и немски филми, опери, музикални и театрални произведения могат да се докоснат в оригинал.
- Икономически език: Немскоезичното пространство създава най-високият бруто социален продукт в Европа. Познанията по немски са важни за работния пазар, тъй като България е важно и привлекателно място за немските предприятия. Над 2300 немски фирми са се установили вече в България.
- България е привлекателна цел за пътувания за немските туристи. И в това отношение немският е важен не само за подпомагане на двустранното разбирателство, но познанията по немски са изобщо голямо предимство в туристическия бранш.